
Een koper, verkoper, huurder of verhuurder die als “onbekwaam” wordt beschouwd: wat te doen?
Een koper, verkoper, huurder of verhuurder die als “onbekwaam” wordt beschouwd: wat moet u doen? Kunt u een verkoopovereenkomst of huurovereenkomst laten ondertekenen door een “onbekwame” persoon? Hoe moet u te werk gaan?
Weet eerst en vooral dat alle partijen als “bekwaam” moeten worden beschouwd opdat een dergelijke overeenkomst rechtsgeldig zou zijn.
En als dat niet het geval is? Dan kunt u niet rechtstreeks handelen met de persoon die onbekwaam is verklaard, maar wel met diens voorlopig bewindvoerder.
Laten we dit nader bekijken.

Wie wordt als een “onbekwame” persoon beschouwd?
- personen met een psychische aandoening
- personen met een verstandelijke beperking
- slachtoffers van een ongeval of personen met een lichamelijke beperking die hun goederen niet langer zelf kunnen beheren
- ouderen (indien zij aan een beperking lijden)
Wat is een voorlopig bewindvoerder?
Artikel 488/1 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt: “De meerderjarige die wegens zijn gezondheidstoestand geheel of gedeeltelijk, zij het tijdelijk, niet in staat is zonder bijstand of andere beschermingsmaatregel zijn belangen van vermogensrechtelijke aard zelf behoorlijk waar te nemen, kan onder bescherming worden geplaatst indien en voor zover de bescherming van zijn belangen dit vereist.”
Met andere woorden: wanneer een meerderjarige persoon kwetsbaar is, heeft die behoefte aan de beschermende tussenkomst van het recht. De vrederechter zal dan voor bepaalde of onbepaalde duur een voorlopig bewindvoerder aanstellen.
Daarvoor moet de volgende procedure worden gevolgd:
- het verzoekschrift: de rechterlijke bescherming van een onbekwame persoon kan worden aangevraagd door de persoon zelf, door een familielid of door elke belanghebbende. Het verzoekschrift wordt ingediend bij de griffie van het vredegerecht van de woonplaats van de kwetsbare persoon.
- de omstandige geneeskundige verklaring: het verzoekschrift moet vergezeld zijn van een omstandige geneeskundige verklaring. Die mag niet meer dan vijftien dagen vóór de indiening van het verzoek zijn opgesteld.
- het attest van woonplaats: bij het verzoekschrift moet een attest van woonplaats van de persoon worden gevoegd.
- de oproeping: zodra het gerecht deze documenten heeft ontvangen, roept de vrederechter de onbekwame persoon en de vertrouwenspersoon op.
In het kader van vastgoed
U moet inderdaad waakzaam zijn en de bevoegdheden van de bewindvoerder controleren door de beslissing van de vrederechter op te vragen (voor de aankoop of verkoop van een pand met een onbekwame persoon moet u een bijzondere machtiging verkrijgen).
Controleer bovendien of er een voorlopig bewindvoerder werd aangesteld (u kunt dit controleren via https://www.ejustice.just.fgov.be/doc/rech_f.htm ), want het is mogelijk dat de onbekwame persoon een lastgeving heeft opgesteld voordat die onbekwaam werd. In dat geval werd bij notariële akte een lasthebber aangesteld die de kwetsbare persoon kan vertegenwoordigen.
Nu bent u geïnformeerd over een koper, verkoper, huurder of verhuurder die als “onbekwaam” wordt beschouwd. Wilt u meer informatie over actuele ontwikkelingen in de vastgoedwereld? Neem dan gerust een kijkje op onze blog, die boordevol interessante artikels staat. En wilt u even wegdromen bij vastgoed, bekijk dan onze beschikbare panden.
J&J Properties
Een vraag of een vastgoedproject?
Ons team begeleidt u van advies tot ondertekening.


